Nasze Ogólne Warunki Handlowe w relacjach z partnerami dystrybucji Stressless ®

(Warunki sprzedaży i dostawy)

1. Zawarcie umowy kupna:

Każde zamówienie, aby było wiążące, wymaga pisemnego potwierdzenia w stosunku do Zleceniodawcy. Dotyczy to także ewentualnych uzgodnień dodatkowych.

Potwierdzenie zamówienia jest miarodajne dla treści umowy. Niezwłocznie po otrzymaniu potwierdzenia zamówienia Zleceniodawca ma obowiązek porównania go ze swoim zamówieniem i zgłoszenia firmie Ekornes ewentualnych niezgodności w ciągu 72 godzin. Ekornes nie ponosi odpowiedzialności za niewłaściwie dostarczony towar, który został wyprodukowany i dostarczony na skutek niesprawdzenia potwierdzenia zamówienia.

Wszystkie dostawy, świadczenia i oferty firmy Ekornes odbywają się wyłącznie na podstawie niniejszych Ogólnych Warunków handlowych. Nie akceptujemy innych warunków, chyba że wyraziliśmy wyraźnie zgodę na ich obowiązywanie. Obowiązuje to także wówczas, gdy dostawę wykonujemy bez zastrzeżeń.

2. Drobne odchylenia:

Odchylenia od masy lub rozmiaru, które w porównaniu z dokumentami sprzedaży należy traktować jako drobne, uznaje się za zgodne z umową i nie uprawniają one do odmowy przyjęcia towaru lub wniesienia roszczeń z tytułu gwarancji, o ile przy-datność do umownie przewidzianego celu nie wymaga dokładnej zgodności. Typowe w handlu odchylenia i odchylenia powstałe na skutek działania przepisów prawa lub stanowiące efekt ulepszeń technicznych oraz zastępowanie podzespołów innymi podzespołami o takiej samej wartości jest dopuszczalne, o ile nie ma to nie-korzystnego wpływu na przydatność do określonego umownie celu.

3. Termin dostawy:

Firma Ekornes podaje terminy dostawy tylko w przybliżeniu, a tym samym niezo-bowiązująco. W przypadku przekroczenia niezobowiązująco podanych terminów dostawy o więcej niż 6 tygodni, zleceniodawca wyznacza najpierw firmie Ekornes na piśmie dodatkowy termin dostawy, wynoszący kolejne 2 tygodnie.

Po upływie dokładnie określonego terminu dostawy zleceniodawca wyznacza na-jpierw firmie Ekornes dodatkowy termin dostawy, wynoszący kolejne 4 tygodnie. Po upływie dodatkowego terminu dostawy zleceniodawca może odstąpić od umowy. Jeżeli Ekornes spóźni się z dostawą lub świadczeniem albo dostawa lub świadczenie staną się niemożliwe, obojętnie z jakiej przyczyny, wówczas odpowiedzialność Ekornes ogranicza się do odszkodowania zgodnie z punktem 7 niniejszych Ogólnych Warunków Handlowych.

4. Wysyłka i zwroty:

Wysyłka odbywa się z i do magazynu wysyłkowego na ryzyko zleceniodawcy. Prawo wyboru sposobu wysyłki przysługuje Ekornes. Przejście ryzyka na zleceniodawcę ma miejsce najpóźniej w chwili przekazania przedmiotu dostawy spedytorowi, pr-zewoźnikowi lub innej osobie trzeciej, wyznaczonej do wykonania przewozu. Jeżeli wysyłka lub przekazanie opóźnia się na skutek okoliczności, których przyczyna jest po stronie zleceniodawcy, ryzyko przechodzi na zleceniodawcę z dniem, w którym przedmiot dostawy jest gotowy do wysyłki i Ekornes powiadamia o tym zlecenioda-wcę.

Jeżeli Ekornes przyjmuje zwrot towarów z przyczyn, za które Ekornes nie ponosi odpowiedzialności, wówczas wszystkie koszty frachtu i opakowania obciążają zleceniodawcę. W razie uzasadnionej reklamacji z powodu wad Ekornes zwraca zleceniodawcy koszty najtańszego sposobu wysyłki. Zasada ta nie obowiązuje, jeśli koszty są większe, gdyż przedmiot dostawy znajduje się w innym miejscu, niż miejsce zgodnego z przeznaczeniem użytkowania.

Zleceniodawca ma obowiązek odpowiedniego opakowania wszystkich towarów, które zwraca firmie Ekornes. Wszelkie szkody, powstałe na skutek nieodpowiednie-go opakowania, obciążają Zleceniodawcę.

5. Ceny:

Ceny obowiązują w odniesieniu do wymienionego w potwierdzeniu zamówienia zakresu świadczeń i dostaw. Ceny kalkulowane są na warunkach loco zakład produkcyjny, powiększone o koszty opakowania oraz ustawowy podatek VAT, ewen-tualnie cło oraz opłaty i inne daniny publiczne. Rabaty są każdorazowo uzgodnione w arkuszu warunków.

Podawane przez Ekornes sugerowane ceny sprzedaży dla klientów końcowych są w każdym przypadku jedynie niezobowiązującymi zaleceniami. Zleceniodawca ma oc-zywiście swobodę w kształtowaniu swojej polityki cenowej dla klientów końcowych.

6. Kontrola towaru/wady rzeczowe:

Zleceniodawca ma obowiązek sprawdzić dostarczony towar pod kątem widocznych wad niezwłocznie, jednak najpóźniej w ciągu dwóch tygodni (14 dni) od nadejścia towaru i musi zgłosić Ekornes na piśmie stwierdzone przy tym widoczne lub inne wady, które były rozpoznawalne przy niezwłocznej, starannej kontroli, w ciągu tego terminu dwóch tygodni (14 dni). W przeciwnym razie towar uznaje się za przyjęty. W razie wad rzeczowych dostarczonych przedmiotów Ekornes ma w ramach rozsąd-nego terminu prawo i obowiązek naprawy lub wymiany wadliwego towaru wedle własnego wyboru.

Termin gwarancji wynosi jeden rok od daty dostawy, zaś gwarancja przepada, gdy zleceniodawca bez zgody Ekornes zmienił przedmiot dostawy lub zlecił zmianę osobom trzecim i w ten sposób uniemożliwił lub niedopuszczalnie utrudnił usunię-cie wad. W każdym przypadku zleceniodawca ponosi dodatkowe koszty usunięcia wady, powstałe na skutek zmiany przedmiotu.

7. Ograniczenie odpowiedzialności:

Wysyłka odbywa się z i do magazynu wysyłkowego na ryzyko firmy Ekornes. Prawo wyboru sposobu wysyłki przysługuje Ekornes. Z chwilą przyjęcia towaru do magazynu klienta ryzyko przechodzi na klienta. Jeżeli przekazanie towaru do magazynu Zleceniodawcy opóźnia się na skutek okoliczności, których przyczyna leży po stronie Zleceniodawcy, ryzyko przechodzi na Zleceniodawcę z dniem, w którym przedmiot dostawy jest gotowy do przekazania i Ekornes powiadamia o tym Zleceniodawcę.

Jeżeli Ekornes przyjmuje zwrot towarów z przyczyn, za które Ekornes nie ponosi odpowiedzialności, wówczas wszystkie koszty frachtu i opakowania obciążają Zleceniodawcę. W razie uzasadnionej reklamacji z powodu wad Ekornes zwraca Zleceniodawcy koszty najtańszego sposobu wysyłki. Zasada ta nie obowiązuje, jeśli koszty są większe, gdyż przedmiot dostawy znajduje się w innym miejscu, niż miejsce zgodnego z przeznaczeniem użytkowania.

Zleceniodawca ma obowiązek odpowiedniego opakowania wszystkich towarów, które zwraca firmie Ekornes. Wszelkie szkody, powstałe na skutek nieodpowiedniego opakowania, obciążają Zleceniodawcę.

8. Gwarancja:

Roszczenie z tytułu gwarancji klient końcowy może zgłosić u swojego partnera dystrybucyjnego Stressless ® jako sprzedawcy danego produktu Stressless ® lub jako partnera dystrybucyjnego Stressless ® . Sprzedawca produktu musi niezwłocznie pr-zekazać Ekornes przypadek gwarancyjny swojego klienta końcowego. W przypadku potwierdzenia przypadku gwarancyjnego przez Ekornes, świadczenia gwarancyjne realizuje partner dystrybucyjny Stressless ® , który zgłosił przypadek gwarancyjny. Wymagane do tego części zamienne Ekornes udostępnia partnerowi dystrybucyj-nemu Stressless ® nieodpłatnie. Ekornes nie zwraca partnerowi dystrybucyjnemu Stressless ® kosztów realizacji świadczeń gwarancyjnych, w szczególności kosztów montażu części zamiennych. Nie ma to wpływu na pozostałe roszczenia zwrotu kosztów partnera dystrybucyjnego Stressless ® względem Ekornes w związku z przypadkami gwarancyjnymi.

Warunki gwarancji dla klientów końcowych można znaleźć na naszej stronie inter-netowej i w dokumentach gwarancyjnych.

9. Płatności:

W razie braku innych pisemnych uzgodnień płatności są wymagalne natychmiast po otrzymaniu faktury i bez żadnych potrąceń. Miarodajna dla daty płatności jest data wpływu płatności w Ekornes.

Ekornes może zażądać przedpłaty, jeżeli po zawarciu umowy Ekornes powziął wiadomość z powszechnie dostępnych źródeł informacji gospodarczych o znacz-nym pogorszeniu sytuacji majątkowej zleceniodawcy. Prawo to przysługuje Ekornes także wtedy, gdy zleceniodawca bezprawnie nie dokonuje płatności za wcześniej zawarte transakcje. W przypadku bezskutecznej egzekucji lub złożenia wniosku o ogłoszenie niewypłacalności lub postępowania układowego na majątku Zlecenioda-wcy Ekornes może zamiast tego odstąpić od umowy.

Zleceniodawca może skompensować własne roszczenia tylko wtedy, gdy te roszcze- nia/roszczenia wzajemne są bezsporne i/lub zostały prawomocnie zasądzone. Nie ma to wpływu na roszczenia Zleceniodawcy z tytułu odpowiedzialności cywilnej za wady.

10. Zastrzeżenie prawa własności:

Do chwili całkowitej zapłaty wszystkich naszych roszczeń wynikających z bieżących stosunków handlowych towary pozostają naszą własnością (rozszerzone prawo własności). W razie niezgodnego z umową postępowania zleceniodawcy, w szc-zególności w razie zwłoki z zapłatą, Ekornes po wyznaczeniu stosownego terminu zapłaty ma prawo do odebrania odpowiednich towarów; zleceniodawca jest zobowiązany do ich wydania. Odebranie towaru wiąże się zawsze z odstąpieniem od umowy.

Zleceniodawca ma nadal prawo sprzedaży towaru w ramach jego normalnej dzi-ałalności gospodarczej. Zleceniodawca z góry odstępuje swoje roszczenia z tytułu odsprzedaży zastrzeżonego towaru w wysokości końcowej wartości faktury na rzecz Ekornes; Ekornes przyjmuje to odstąpienie.

Zleceniodawca może działać do odwołania jako upoważniony do egzekwowania roszczeń w stosunku do swoich klientów końcowych we własnym imieniu. Ekornes może odwołać to upoważnienie do egzekwowania tylko w przypadku wydania decy-zji administracyjnej. W takim przypadku Ekornes ma prawo do odstąpienia w każdej chwili od umowy klienta końcowego ze zleceniodawcą i do zażądania płatności bezpośrednio na rzecz Ekornes.

Ekornes jest zobowiązany do wydania na żądanie towaru zastrzeżonego wtedy i o ile wartość towaru zastrzeżonego przekracza o więcej niż 20% całkowitą wartość roszczeń w stosunku do zleceniodawcy.

11. Postanowienia końcowe:

Sądem właściwym dla ewentualnych sporów z tytułu stosunków handlowych Ekornes i Zleceniodawcy jest wedle wyboru Ekornes Hamburg lub siedziba zleceni-odawcy, gdy Zleceniodawca jest kupcem z pełnymi uprawnieniami, osobą prawną prawa powszechnego lub majątkiem odrębnym prawa publicznego. Dla wszystkich pozwów przeciwko Ekornes wyłącznym sądem właściwym jest sąd w Hamburgu. Stosunki gospodarcze między Ekornbes a zleceniodawcą podlegają wyłącznie prawu Republiki Federalnej Niemiec. Konwencja Narodów Zjednoczonych o międzynarodowych umowach sprzedaży towarów z 11 kwietnia 1980 (CISG) nie ma zastosowania.

O ile umowa lub niniejsze Ogólne Warunki Handlowe zawierają luki w postano-wieniach, do wypełnienia tych luk przyjmuje się jako uzgodnione takie prawnie skuteczne postanowienia, jakie strony umowy przyjęłyby zgodnie z celami gospod-arczymi umowy lub niniejszych Ogólnych Warunków Handlowych, gdyby wiedziały o istnieniu tych luk.

Obowiązują od: 01.07.2018